Wpisy oznaczone tagiem ‘życie’


Jeśli człowiek ma sprostać czekającym go zadaniom, musi prowadzić zdrowy tryb życia. Sprawność fizyczna i psychiczna sprzyja nauce jak również pracy, wywiązywaniu się z obowiązków rodzinnych oraz społecznych oraz korzystaniu z różnych przyjemności życia. Odpowiadając na pytanie, co składa się na szczęście, prawie każdy człowiek na pierwszym miejscu wymieni zdrowie. Ludzie o słabszej kondycji również starają się wypełniać wszystkie swe obowiązki oraz potrafią być szczęśliwi. Dolegliwości chorobowe lub kalectwo ograniczają jednak ich możliwości działania, mogą być przyczyną złego samopoczucia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Zdrowy tryb życia oznacza spełnianie w sposób ciągły wielu warunków sprzyjających zdrowiu. O zdrowiu decyduje prawidłowe żywienie. Sposób odżywiania, skład pokarmów i ich przygotowanie wywierają decydujący wpływ na rozwój organizmu. Żywienie powinno pokrywać całkowite zapotrzebowanie człowieka na wszystkie składniki niezbędne do życia. Zdrowe żywienie przyczynia się do sprawnego funkcjonowania wszystkich narządów i odporności na różne choroby. Drugim ważnym czynnikiem ochrony zdrowia jest aktywność ruchowa.

Tagi: , ,Aktywność ruchowa może przejawiać się w pracy fizycznej, gimnastyce jak również w sporcie. Praca fizyczna, podobnie jak siedząca pozycja, ogranicza ruch niektórych grup mięsni, co może prowadzić do różnych zniekształceń ciała. Natomiast racjonalnie prowadzona gimnastyka i uprawianie sportu powodują ćwiczenie wszystkich mięśni, zwiększjąc ich siłę i napięcie. Ruch na świeżym powietrzu przyspiesza wentylacje płuc, ćwiczy mięsień sercowy, pobudza krążenie oraz apetyt, działa odprężająco na psychikę. Zaniechanie ruchu może być przyczyną wadliwej postawy, zwanej postawa zmęczenia. Charakteryzują ja opuszczone barki, zapadnięta klatka piersiowa, wystający brzuch jak również zgarbienie. Warunkiem zdrowia jest umiejętność radzenia sobie z e stresem. Wyróżnia się dwa rodzaje stresu psychicznego: stres emocjonalny oraz stres moralny. Stres emocjonalny może powstać w wyniku napotkania przeszkód utrudniających realizacje zamierzeń lub trudności w zaspokajaniu potrzeb. Napięcia emocjonalne działają hamująco na aktywność lub wyzwalają reakcje agresywne. Człowiek staje się bezradny i bezsilny, wyzwala się w nim lek albo okazuje wściekłość, szuka zwady z otoczeniem.

Tagi: , ,Zdrowe podejście do życia Bardzo często słyszymy, że aby nie dać się całkiem zwariować, powinniśmy mieć zdrowe podejście do życia. To dość oklepany zwrot. Można go rozumieć na dwojaki sposób. Pierwszy z nich – to bardzo dosłowne potraktowanie tych słów. A zatem zdrowe podejście do życia to uprawianie sportu, odpowiednio skomponowana dieta, regularne przeprowadzanie badań kontrolnych. Sposób drugi jest zdecydowanie bardziej popularny i raczej w tym właśnie kontekście rozpatrujemy te stwierdzenie. Mieć zdrowe podejście do życia to znaczy mniej więcej tyle, co traktować życie z lekkim przymrużeniem oka. Nie wolno brać wszystkiego na serio, trzeba umieć odpowiednio zdystansować się do problemów, także również do siebie samego. Absolutnie nie zaszkodzi tutaj spora dawka dobrego poczucia humoru – ono potrafi rozładować każde napięcie i pozwala ujrzeć wszystko z innej perspektywy. Mieć zdrowe podejście do życia to także nie toczyć bezsensownych walk o nie wiadomo co. Jeżeli nie możemy czegoś zmienić, zaakceptujmy to i już.

Tagi: , ,Dlaczego życzymy ludziom zdrowia? Życzenia dobrego zdrowia są życzeniami najczęściej przez nas składanymi innym osobom. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek nad głębszym sensem takich życzeń? A może mówimy je tylko dlatego, że po prostu ładnie brzmią i są najbardziej oklepaną formułką na świecie – zdrowia, szczęścia pomyślności? Kiedy jesteśmy bardzo młodzi, mamy dwadzieścia parę lat, to do życzeń zdrowia nie przywiązujemy jakiejś tam specjalnie wielkiej wagi. Ot, są, bo są. Jednak im starsi się stajemy, to w miarę tego upływu lat pojmujemy, że dobre zdrowie w naszym życiu odgrywa bardzo istotną rolę – jeśli nawet nie najważniejszą. Trudno bez dobrego zdrowia cieszyć się życiem, ponieważ większość czasu spędzamy w gabinetach lekarskich i wydajemy sporo pieniędzy na leki, które niestety tanie nie są. Trudno nam cieszyć się wówczas szczęściem rodzinnym, posiadanymi oszczędnościami, spotkaniami z przyjaciółmi oraz całym szeregiem innych, drobnych rzeczy. Życząc komuś zdrowia, życzymy mu więc wszystkiego najlepszego.

Tagi: , ,