Wpisy oznaczone tagiem ‘zdrowie’


Zdrowa żywność W przeciągu ostatnich kilku lat bardzo modna stała się tak zwana zdrowa żywność. Powstało bardzo wiele sklepów oferujących takiego właśnie rodzaju produkty spożywcze – głównie mają one rację byty w większych i dużych ośrodkach miejskich, w małych miejscowościach, a już tym bardziej na wsiach, nie zdają raczej egzaminu i szybko plajtują. Być może dzieje się tak dlatego, że w tych małych ośrodkach ludzie, mimo wszystko, zarabiają mniej. A ta zdrowa żywność wcale nie jest taka tania. Mówi się na nią zdrowa dlatego, że wyprodukowana została bez żadnej chemii, bez żadnych konserwantów, sto procent naturalnych składników. Powiem szczerze, że w tym miejscu można by polemizować, czy zdrowa żywność jest również żywnością smaczną – owszem, w wielu przypadkach na pewno tak, ale są jednak od tej reguły odstępstwa. Zdrowa żywność jest bardzo modna i popularna w zachodnich krajach Europy, stamtąd importuje się do nas wiele takich artykułów, ale ich ceny są dość wysokie. Zdrową żywność lubią wegetarianie.

Tagi: , ,Zdrowa dieta Czym jest zdrowa dieta? Bardzo wiele się o czymś takim słyszy i czyta w ogólnodostępnych środkach masowego przekazu. Samo słowo „dieta” zazwyczaj kojarzy nam się w sposób bardzo jednoznaczny – a mianowicie z odchudzaniem. Jednakże dieta to tak naprawdę nasz codzienny sposób odżywiania się – to, jak komponujemy posiłki, z czego je komponujemy, w jakich ilościach spożywamy różne produkty, czy jemy regularnie i z jaką częstotliwością to robimy. Specjaliści od odżywiania się dają nam wiele cudownych rad, ale gdyśmy tak naprawdę stosować się do wszystkich ich wskazówek, prawdopodobnie umarlibyśmy z głodu albo nabrali obrzydzenia do jedzenia. Oczywiście, są pewne produkty spożywcze, które nikomu z nas nie wyjdą na zdrowie, fastfoody chociażby, aczkolwiek ja uważam, ze zdrowa dieta to przede wszystkim dieta rozsądna. Jedzmy w zasadzie to, co naprawdę lubimy, ale z umiarem, pewne rzeczy możemy zastąpić innymi, na przykład tłustą śmietanę chudym jogurtem naturalnym, zaś smalec – oliwą z oliwek.

Tagi: , ,Mycie rak powinno być wpisane w nasze nawyki. Zawsze trzeba je myć po skorzystaniu z toalety, po kontaktach z osobami chorymi, po dotykaniu przedmiotów zanieczyszczonych lub zakażonych. Mycie rąk jest obowiązkowe przed każdym posiłkiem. Zdrowiu szkodzą również niektóre używki. Produkty działające pobudzająco na system nerwowy wskutek zawartości w nich na przykład kofeiny, nikotyny, alkoholu jak również środków narkotycznych, nasennych oraz uspokajających są szkodliwe dla naszego zdrowia. Nieprzeparty pociąg do używek nazywa się nałogiem albo uzależnieniem. Nałogi prowadzą pod względem naukowym, do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, jego zwyrodnień pod względem fizycznym oraz umysłowym, a nawet do przedwczesnej śmierci. Do najważniejszych i niestety najczęściej występujących należą niewątpliwie narkomania, palenie papierosów jak również alkoholizm. Ten ostatni jest chyba najpopularniejszym sposobem, który wybierają ludzie na radzenie sobie ze stresem jak i codziennymi problemami. Papierosy wybierają już nawet bardzo młodzi ludzie, tłumacząc to sposobem na odstresowanie się od problemów w domu jak i szkole. Narkotyki to również powszechny problem wśród młodzieży, choć rzecz jasna nie tylko.

Tagi: , ,Zdrowe święta? Składając najbliższym i znajomym świąteczne życzenia, nigdy nie omieszkamy nadmienić, że życzymy im tego, aby te święta były zdrowe. I nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia, czy chodzi o święta Bożego Narodzenia, czy też może o Wielkanoc. Życzenia zdrowych świąt są jednakże życzeniami nieco przewrotnymi, ponieważ to właśnie w święta potrafimy bardzo mocno nadszarpnąć swoje zdrowie. Czym? Oczywiście, przede wszystkim dietą. Naprawdę trudno nam myśleć nawet o liczeniu kalorii (a cóż dopiero je liczyć!), kiedy na naszych stołach pojawiają się te wszystkie, wspaniałe pyszności, którym naprawdę nie potrafimy się oprzeć. Do tego w święta raczej nie stronimy od napojów o zdecydowanie większej mocy niż czarna kawa. Wszystko to tworzy razem nie lada mieszankę wybuchową, a stąd już naprawdę maleńki kroczek od żołądkowych atrakcji. Cóż, święta to taki czas, kiedy nie lubimy sobie czegokolwiek odmawiać i tłumaczymy sobie to tym, że skoro są święta, to nam można pozwolić sobie na więcej niż zwykle.

Tagi: , ,Dlaczego życzymy ludziom zdrowia? Życzenia dobrego zdrowia są życzeniami najczęściej przez nas składanymi innym osobom. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedykolwiek nad głębszym sensem takich życzeń? A może mówimy je tylko dlatego, że po prostu ładnie brzmią i są najbardziej oklepaną formułką na świecie – zdrowia, szczęścia pomyślności? Kiedy jesteśmy bardzo młodzi, mamy dwadzieścia parę lat, to do życzeń zdrowia nie przywiązujemy jakiejś tam specjalnie wielkiej wagi. Ot, są, bo są. Jednak im starsi się stajemy, to w miarę tego upływu lat pojmujemy, że dobre zdrowie w naszym życiu odgrywa bardzo istotną rolę – jeśli nawet nie najważniejszą. Trudno bez dobrego zdrowia cieszyć się życiem, ponieważ większość czasu spędzamy w gabinetach lekarskich i wydajemy sporo pieniędzy na leki, które niestety tanie nie są. Trudno nam cieszyć się wówczas szczęściem rodzinnym, posiadanymi oszczędnościami, spotkaniami z przyjaciółmi oraz całym szeregiem innych, drobnych rzeczy. Życząc komuś zdrowia, życzymy mu więc wszystkiego najlepszego.

Tagi: , ,