Wpisy oznaczone tagiem ‘tkanka’


Tkanka łączna Tkanka łączna to najbardziej zróżnicowana tkanka spośród wszystkich innych. Spełnia liczne funkcje: obronną, mechaniczną, transportową, wypełniającą i odżywczą. Składa się z komórek i istoty międzykomórkowej. Tą drugą tworzy organiczna, bezpostaciowa substancja podstawowa. Może być ona galaretowatym żelem, tak jak w tkankach łącznych właściwych lub zmineralizowaną i twardą substancją podstawową, tak jak w niektórych tkankach łącznych oporowych. W owej międzykomórkowej istocie zanurzone są komórki i trzy rodzaje włókien białkowych, które różnią się od siebie właściwościami mechanicznymi. Pierwsze to włókna kolagenowe, zbudowane ze złożonego białka kolagenu, które jest nierozpuszczalne w wodzie. Są one bardzo odporne na rozrywanie, dlatego występują w chrząstkach, mięśniach i kościach. Drugie to włókna sprężyste, cieńsze niż kolagenowe i zbudowane z elastyny. Tworzą sprężystą sieć, którą łatwo można rozciągnąć. Występują w chrząstce sprężystej i ścianach naczyń krwionośnych. Ostatnim rodzajem włókien białkowych są włókna retikulinowe, które tworzą delikatne włókienka. Tworzą one rusztowanie w niektórych narządach. Istoty międzykomórkowej nie posiada jedynie tkanka łączna choroidalna, budująca strunę grzbietową u strunowców.

Tagi: , ,Celulit Każdy z nas pod skórą posiada tkankę tłuszczową , jeśli tłuszcz odkłada się nierównomiernie , a między tkankami gromadzi się woda to w tedy tworzy się Celulit. Gdy zbyt intensywnie uprawiamy sport prowadzimy do tego, że szybko rozwijają się mięśnie nóg, co prowadzi do uciskania na tkankę podskórną, zmniejszania jej ukrwienia oraz do zwiększenia obrzęków wokół komórek tłuszczowych. W tedy Celulit staje się bardziej widoczny , przy zbyt intensywnych ćwiczeniach spalany zostaje cukier a nie tłuszcz. Picie dużych ilości wody ( najlepiej niegazowanej mineralnej) świetnie wypłukuje toksyny i oczyszcza organizm . Powinno się wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Samo smarowanie skóry kosmetykami antycelulitowymi nie wystarczy, ale bardzo pomoże. Takie kosmetyki zawierają substancje, które przyśpieszają spalanie tłuszczu, poprawiają ukrwienie skóry i zapobiegają zatrzymywaniu się w tkankach wody. Istnieją różnego rodzaju zabiegi pomagające w walce z celulitem min drenaż limfatyczny, mezoterapia, elektrolipoza i endermatologia.

Tagi: , ,Tkanka kostna Tkanka kostna może być zbita lub gąbczasta. W pełni ukształtowanych kościach włókna kolagenowe zatopione w substancji podstawowej tworzą blaszki kostne. W zbitej tkance taka blaszka przypomina rynnę, gdyż jest łukowato zagięta. Liczne blaszki tworzą zwarty układ, otaczający koncentrycznie kanał Haversa. Taka jednostka budulcowa zwie się osteonem. Między osteonami występuje istota międzykomórkowa. Kanały Haversa są ze sobą połączone dzięki licznym rozgałęzieniom i tworzą system, w którym przebiegają naczynia limfatyczne, krwionośne i nerwy. Tkanka kostna zbita buduje głównie trzony kości długich, współtworzy też kości osłaniające mózgowie w czaszce. Tkanka kostna gąbczasta również jest zbudowana z blaszek kostnych, są one ciasno owinięte wokół siebie i tworzą beleczki kostne. Te beleczki tworzą przestrzenną sieć, która budową przypomina nieco gąbkę. Przestrzenie między nimi wypełnia szpik kostny. Dzięki ażurowemu ułożeniu beleczek amortyzowane są przeciążenia, dlatego tkanka gąbczasta występuje głównie w końcowych częściach kości długich. Kości mają spore zdolności regeneracyjne dzięki pewnemu mechanizmowi. W miejscu uszkodzenia komórki kościogubne rozpuszczają kość, a komórki kościotwórcze uzupełniają ubytki.

Tagi: , ,Tkanki łączne właściwe Tkanki łączne właściwe nazywane są tkankami środowiska wewnętrznego. Nie mają substancji twardych w istocie międzykomórkowej, posiadają duże możliwości regeneracyjne oraz biorą znaczny udział w metabolizmie ustroju. Jedną z takich tkanek jest tkanka łączna wiotka, która zawiera wiele włókien retikulinowych i występuje powszechnie w ludzkim organizmie. Tkanka łączna zbita zawiera liczne włókna kolagenowe. Jeśli są ułożone regularnie, to ta tkanka buduje torebki stawowe i ścięgna. Jeśli nieregularnie, to umożliwia silne odkształcanie – występuje na przykład w skórze właściwej. Tkanka łączna tłuszczowa stanowi rezerwę metaboliczną ustroju. Jeśli substancji odżywczych jest zbyt wiele to jej komórki odkładają w swojej cytoplazmie obojętne tłuszcze. Jej podskórna warstwa ma funkcję termoizolacyjną. Tkanka łączna siateczkowa jest unaczyniona i bardzo delikatna. Tworzy zrąb węzłów chłonnych, grasicy i szpiku kostnego. Mezenchyma, czyli tkanka łączna zarodkowa, występuje jedynie w okresie zarodkowym. Charakteryzuje się gwiaździstymi komórkami o charakterze totipotencjalnym, co oznacza, że zdolne są do wytwarzania wszystkich rodzajów komórek tkanki łącznej.

Tagi: , ,