Wpisy z Październik, 2014


Młoda kobieta Każda mała dziewczynka stanie się kiedyś kobietą. Zostanie to poprzedzone wieloma trudnymi czasami do zniesienia okolicznościami losu które czasami nie oszczędzają dojrzewających dziewcząt. Każda dziewczyna kiedyś staje się kobietą. Ciężko jest jednak ustalić ten konkretny moment kiedy to się dzieje, czy wtedy gdy dostaje ona pierwszy raz miesiączkę czy też wtedy kiedy dochodzi do pierwszej inicjacji seksualnej. Na pewno każdy z nas to wie, że pierwsza miesiączka jest jednym z ważniejszych momentów w drodze do kobiecości. Zaczynamy funkcjonować wtedy jak prawdziwe kobiety. Miewamy owulacje, dni płodne i nie płodne czyli wszystko to co miewają wszystkie kobiety. Ciężko jest na, czasami powiedzieć jak się z tym czujemy. Szczególnie jeżeli jeszcze bardzo młoda dziewczynka zacznie miesiączkować można się spodziewać tego, że nie będzie ona radziła sobie z tym i będzie potrzebowała bardzo częstych rozmów. A wić pierwsza miesiączka jest największym krokiem, najbardziej nas zbliżającym do kobiecości. Kolejny krok już nie jest aż tak ogromny lecz również trudny. I jest nim właśnie pierwsza inicjacja.

Tagi: , ,Upały szkodzą naszym nogom , ponieważ rozszerzają się naczynia krwionośne ,a krew i limfa spływa w dół Jeśli zastawki w żyłach nie są zbyt elastyczne krew nie może powrotem odpłynąć. To samo dzieje się z limfą. Aby temu zapobiec należy unikać nadmiernego opalania, codziennie stosować prosty zabieg wzmacniający ściany żył. Przez piętnaście minut polewaj prysznicem nogi, od stóp w kierunku serca. Woda najpierw powinna być ciepła , potem coraz zimniejsza .Jeśli masz możliwość przez 30 min spaceruj w morzu jeziorze lub rzece z nogami zamoczonymi po kolana. Chłodne fale masują łydki, wzmacniając naczynia. Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie nóg. Codziennie jedz co najmniej kilogram owoców i warzyw. Polecamy cytrusy zawierające rutynę i witaminę C, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Przejdź na dietę śródziemnomorską. Polega ona na jedzeniu przede wszystkim ryb , owoców i warzyw. Niezbędny dodatek do potrwa to oliwa z oliwek. Taka dieta pomaga zapobiec miażdżycy, chorobom żył oraz nadwadze.

Tagi: , ,Celulit Każdy z nas pod skórą posiada tkankę tłuszczową , jeśli tłuszcz odkłada się nierównomiernie , a między tkankami gromadzi się woda to w tedy tworzy się Celulit. Gdy zbyt intensywnie uprawiamy sport prowadzimy do tego, że szybko rozwijają się mięśnie nóg, co prowadzi do uciskania na tkankę podskórną, zmniejszania jej ukrwienia oraz do zwiększenia obrzęków wokół komórek tłuszczowych. W tedy Celulit staje się bardziej widoczny , przy zbyt intensywnych ćwiczeniach spalany zostaje cukier a nie tłuszcz. Picie dużych ilości wody ( najlepiej niegazowanej mineralnej) świetnie wypłukuje toksyny i oczyszcza organizm . Powinno się wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Samo smarowanie skóry kosmetykami antycelulitowymi nie wystarczy, ale bardzo pomoże. Takie kosmetyki zawierają substancje, które przyśpieszają spalanie tłuszczu, poprawiają ukrwienie skóry i zapobiegają zatrzymywaniu się w tkankach wody. Istnieją różnego rodzaju zabiegi pomagające w walce z celulitem min drenaż limfatyczny, mezoterapia, elektrolipoza i endermatologia.

Tagi: , ,Pomocy oraz opieki wymagają ludzie w wieku starszym. Ludzie starzy zmieniają się nie tylko zewnętrznie. Zmiany zachodzą w całym organizmie. Trudniejsze staje się oddychanie, serce jak również naczynia krwionośne ulegają zwyrodnieniu, gorzej przebiega trawienie, następuje wyraźne zmniejszenie siły mięśni. Również wzrok, słuch, smak jak również węch ulegają osłabieniu. W zmianach psychicznych na plan pierwszy wysuwa się osłabienie pamięci, krytycyzmu oraz orientacji, co prowadzi bardzo często do zaskakujących zachowań. Niektóre osoby są skłonne do narzekań, podejrzanych i zgłaszania różnych pretensji. Pomoc ludziom starym oraz opieka nad nimi powinna być w miarę wszechstronna, ale delikatna i nie rażąca. Nie powinna w starym człowieku budować przekonania, że już jest nikomu niepotrzebny i stary oraz zawadza. Jeśli stary człowiek mieszka osobno, trzeba go często odwiedzać. Przede wszystkim należy stwierdzić w jakim stanie zdrowia jest dana osoba, czy nie potrzebuje czasem pomocy lekarza. Trzeba też sprawdzić czy dobrze działają urządzenia wodno-kanalizacyjne jak i gazowe w jego mieszkaniu, wynieść śmieci. Może tez być potrzebna pomoc w zrobieniu zakupów, przygotowaniu odpowiednich dawek leków i sprawdzaniu, czy nie są przeterminowane.

Tagi: , ,Tkanki łączne oporowe chrzęstne i kostne Tkanka chrzęstna sprężysta współtworzy część chrząstek krtani i nagłośni u ssaków oraz występuje w małżowinie usznej. W jej istocie podstawowej jest zanurzona siateczka włókien elastycznych, które nadają właściwości sprężyste. Chrząstki te nie ulegają mineralizacji. Tkanka chrzęstna włóknista jest zbudowana z grubych pęczków włókien kolagenowych, zanurzonych w substancji podstawowej. Dzięki temu tkanka ta jest bardzo wytrzymała na zerwanie – występuje zatem w miejscach przyczepu ścięgien do kości, współtworzy również krążki międzykręgowe. Tkanka kostna występuje u większości kręgowców jako szkielet ostateczny. Powstaje najczęściej w drodze skostnienia tkanki chrzęstnej szklistej lub tkanki łącznej właściwej. Kości są unaczynione i unerwione, są też aktywne pod względem metabolicznym i ulegają procesom przebudowy. Są czynnym zbiornikiem zapasowym jonów (głównie wapniowych). Kości zbudowane są z włókien osseinowych (kolagenowych), zanurzonych w istocie podstawowej. Substancja międzykomórkowa jest silnie wysycona solami mineralnymi, które powodują, że jest twarda i wytrzymała. W istocie podstawowej są również jamki kostne z komórkami zwanymi osteocytami.

Tagi: , ,Tkanka nabłonkowa Funkcją nabłonka jest oddzielanie organizmu od otaczającego go środowiska, równocześnie pozwalając na wymianę gazową i odbiór bodźców z zewnętrznego świata. Tkanka nabłonkowa wyścieła również jamy ciała i narządy. Funkcją nabłonków zwierząt lądowych jest również zabezpieczenie przed utratą wody. Tkanki te pełnią różne funkcje, dlatego też ich budowa jest wysoce urozmaicona. Wszystkie jednak posiadają błonę podstawną, dzięki której komórki pozostają w zwartym układzie, a między nimi nie ma prawie substancji międzykomórkowej. Zwarty układ komórek utrzymywany jest również dzięki połączeniom międzykomórkowym. Mogą nimi być desmosomy, maleńki białkowe wypustki, znajdujące się na powierzchni błony leżących blisko siebie komórek, które zachodzą na siebie i formują coś w rodzaju zatrzasku. Podobne są połączenia zwierające. Ich funkcją jest silne złączenie komórek nabłonka. Inną funkcję pełnią połączenia zamykające. Mają one uszczelnić przestrzeń między komórkami nabłonka. Za to połączenie komunikacyjne to układ bardzo malutkich białkowych kanalików, przez które mogą przechodzić swobodnie jony i małe cząsteczki, nie mogą za to przedostać się żadne białka.

Tagi: , ,